Przysmaki a żywienie koni

wpis w: Blog, O smaczkach | 0

Każdy troskliwy właściciel konia zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo ważne jest prawidłowe żywienie tych zwierząt. Odpowiednio dobrana dieta pod względem pracy jaką koń wykonuje, wieku czy też pory roku pozwala naszemu pupilowi cieszyć się dobrą kondycją przez cały czas. Wrażliwy i mały żołądek konia oraz jego problematyczne jelita to w dzisiejszych warunkach utrzymania źródło problemów stanowiących nierzadko zagrożenie życia zwierzęcia. Dlatego, żadne inne zwierze nie jest tak narażone na błędy w żywieniu jak koń.

Jego układ pokarmowy jest mało odporny na zmiany, nawet najdrobniejsza zmiany mogą wywołać kolkę. Są to zwierzęta roślinożerne, dla których włókno trawy jest głównym składnikiem pokarmowym. Stąd też kluczową rolą w żywieniu konia odgrywają pasze objętościowe. Przystosowanie koni do pracy pod siodłem spowodowało zapotrzebowanie koni na pokarm energetyczny tzw. paszę treściową.

Pasza objętościowa a pasza treściwa dla koni

„Za zdrowotność konia odpowiadają poprawne proporcje paszy objętościowej do treściwej oraz sposób karmienia. Ze względu na niewielki żołądek konie powinny otrzymywać raczej mniejsze porcje paszy ale częściej niż jedynie dwa obfite posiłki w ciągu dnia, ponadto ma to wpływ na zachowanie koni, które pozbawione naturalnej możliwości częstego pobierania paszy mogą nabywać narowów. Im większy stosunek paszy objętościowej do treściwej tym lepsze funkcjonowanie przewodu pokarmowego, zbyt duża ilość ziarna wpływa na nadmierną ilość sfermentowanej treści pokarmowej i przeciążanie przewodu pokarmowego (jelita grubego), ponadto następuje zmiana flory jelitowej na niekorzystną i wzrasta zagrożenie częstszymi kolkami, ochwatem, wrzodami.”

Biorąc pod uwagę anatomiczną budowę żołądka konia, jest on nieprzystosowany do ewolucji, ponieważ jego pojemność wynosi tylko 8-15l. Posiada on także silny zwieracz (tzw. woreczek ślepy), który uniemożliwia refluksje konia (czyli zwrócenie treści pokarmowej). Dlatego wszelkie zmiany żywieniowe konia powinny być dokonywane ostrożnie. Posiłki powinny być regularne i jednakowe. W dzisiejszych czasach dosyć popularne są smaczki dla koni z suplementem diety. Czy podawanie smaczków dostępnych na rynku nie prowadzi do zaburzeń trawiennych? Dodatki witaminowe / minerałowe powodują, że raz podajemy zwierzęciu więcej, a raz mniej. A przecież cukierki koński nie ma spełnić funkcji posiłku. :)))

Smakołyki dla konia a żywienie

Podawanie smaków dla konia sztucznie nasyconych witaminami i minerałami zaburza tą skrupulatnie przygotowaną dietę. Stąd też nasze Końskie Smaczki pozbawione są sztucznych dodatków witamin i minerałów, które koń powinien przyswajać w swojej zbilansowanej diecie a nie w formie nagrody. Takie wolne od sztucznych witamin i minerałów smakołyki nie będą dla Twojego konie przyczyną zbyt dużej lub zbyt małej ilości witamin i minerałów w diecie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *