Przygotowanie do sezonu

Sezon zawodów na otwartym powietrzu zbliża się wielkimi krokami. Pomyślicie – przecież jeszcze trwa zima. Tak, ale żeby dobrze się przygotować potrzebujemy trochę czasu. Przygotowania należy rozpocząć odpowiednio wcześniej i wraz z kalendarzem zawodów zaplanować wyjazdy na cały sezon. Jeśli zamierzacie startować w miarę regularnie to warto już teraz wybrać miejsca, w które zamierzacie się wybrać w około 2 lub 3-tygodniowych odstępach czasu po to, aby dać naszemu koniowi czas na odpoczynek między kolejnymi wyjazdami.

Warto również zawczasu rozejrzeć się za przewoźnikiem, który mógłby wozić nas na zawody. Jeśli macie dostępną swoją przyczepę lub koniowóz to warto sprawdzić jej stan techniczny, a jeśli korzystacie z usług transportowych firm to warto rozeznać się w okolicznych ofertach i skontaktować z wybranym przewoźnikiem, żeby mniej więcej ustalić stawkę oraz terminy wyjazdów.

Kiedy mamy załatwione sprawy czysto organizacyjne warto z trenerem ustalić plan treningów oraz klasy, w których jesteśmy gotowi startować. Kiedy mamy do czynienia z mało doświadczonym koniem lub jeźdźcem warto poszukać w okolicznych ośrodkach czworoboków lub parkurów szkoleniowych. Są to wyjazdy, które koniowi pozwalają zapoznać się z nowym miejscem oraz z atmosferą zawodów, ale mają one również aspekt dydaktyczny. Po wykonanym przejeździe jest on omawiany pod względami dobrych i złych stron przejazdu przez sędziego, a później w wielu przypadkach mamy możliwość przepracowania jego słabszych stron. Jest to dobra okazja do wypróbowania swoich sił bez stresującej atmosfery rywalizacji sportowej.

Kilka tygodni przed wyjazdem na pierwsze zawody warto sprawdzić nasze konkursowe ubrania, czy sprzęt jest kompletny i w dobrym stanie technicznym. Warto mieć np. dwie koszule konkursowe, dwa konkursowe czapraki – często w najmniej odpowiednich momentach może nas spotkać pech i warto mieć coś na tzw. „czarną godzinę”.

Kilka dni przed wyjazdem powinniśmy spokojnie usiąść i sporządzić listę potrzebnych rzeczy do zabrania oraz czynności, jakie przed wyjazdem powinniśmy wykonać. W dniu zawodów możemy być zestresowani wyjazdem i dodatkowy stres z powodu zapomnianych rzeczy nie jest nam potrzebny. Oprócz jedzenia dla konia warto mieć coś dla siebie – startujecie w duecie i oboje powinniście być w dobrej formie.

A co po zawodach? Dzień po zawodach powinniśmy zrobić lekką jazdę, aby w przypadku zakwasów, które mogą wystąpić u naszego konia porozciągać i rozruszać go. Kolejny dzień może być dniem odpoczynku lub relaksującego wyjazdu w teren.

Powodzenia w sezonie, zacznijcie przygotowania!

Autor: D.Ż.

Może Ci się również spodoba