Podawanie oleju koniowi – tylko z głową!!!

Zacznijmy może od kilku słów wyjaśnienia jak trawione są w organizmie tłuszcze. Do zdrowego trawienia tłuszczy potrzebna jest żółć (płynna wydzielina wątroby uczestnicząca w trawieniu i wchłanianiu tłuszczów) oraz pęcherzyk żółciowy (zwany też woreczkiem żółciowym) jest to gruszkowaty narząd, który służy do magazynowania i zagęszczania żółci do czasu, aż będzie potrzebna do emulgacji tłuszczu (emulgacja to proces łączenia dwóch niemieszalnych substancji, z których przynajmniej jedna jest cieczą, prowadzący do powstania trwałej emulsji.

W organizmie emulgacja zachodzi w dwunastnicy pod wpływem żółci i polega na rozbiciu dużych cząsteczek tłuszczów na mniejsze, bardziej przyswajalne w dalszej części układu pokarmowego).

Niektóre gatunki ssaków (np. koń, jeleń, szczur) nie posiadają pęcherzyka żółciowego, a żółć spływa swobodnie do dwunastnicy przewodem wątrobowym. Nie jest więc magazynowana na potrzeby strawienia posiłku, lecz spływa swobodnie w sposób ciągły i stały.

Jak więc należy karmić konie olejem?

Po pierwsze, ze względu na fakt, że konie nie posiadają woreczka żółciowego i nie są w stanie wchłonąć (strawić) dużych ilości tłuszczy, oleje należy podawać często i w małych ilościach. Standardowo przyjęło się, że podajemy łyżkę stołową oleju trzy razy dziennie – np. dodając do każdego posiłku. Absolutnie nie można podawać koniowi jednorazowo 3 łyżek oleju.

Wybieramy olej rafinowany czy nierafinowany?

Olej rafinowany – pozyskuje się w temperaturze ponad 200 stopni Celsjusza, przy pomocy rozpuszczalników chemicznych. Wysoka temperatura sprawia, że nienasycone kwasy tłuszczowe maja ogromną szansę przekształcić się w toksyczne kwasy trans. A kwasy typu trans nie tylko zwiększają stężenie złego cholesterolu, ale też maja działanie kancerogenne (rakotwórcze).

Olej nierafinowany – to olej tłoczony na zimno wytwarzany mechanicznie, jednak bez udziału chemicznych rozpuszczalników. Na ogół pozostawia się je nieoczyszczone, dzięki czemu zachowują naturalny aromat, kolor, czasami mają mętną konsystencję co świadczy o wysokiej jakości produktu.

Koniom należy podawać tylko i wyłącznie olej nierafinowany, surowy, bez obróbki chemicznej i rozpuszczalników chemicznych. Taki olej jest bogaty w kwasy Omega-3 i Omega-6. Takie oleje mają dużą zawartością witaminy E, która jest naturalnym przeciwutleniaczem. Oleje nierafinowane, surowe są bogate w cenne kwasy tłuszczowe, fitosterole (obniżają zły cholesterol), lecytynę (ważna dla pracy mózgu), wiele witamin i minerałów. 

Czy oleje spożywcze mogą być podawane dla koni?

Niektóre tak, niektóre nie. Jak wspomniano powyżej, niedopuszczalne jest stosowanie w diecie koni oleju rafinowanego. A 95% dostępnych na rynku olei to oleje rafinowane. Jeśli jednak znajdziemy olej surowy nierafinowany spożywczy (dla ludzi) można go będzie również podać koniowi.

Jaki olej wybrać?

Na rynku można przebierać w olejach. Najpopularniejsze oleje to

– olej rzepakowy; – olej słonecznikowy; – olej ryżowy (hit obecnego sezonu – nie wiadomo dlaczego); – olej lniany (najczęściej stosowany w Polsce w hodowli koni); – olej sojowy (najczęściej stosowany w zachodniej Europie w hodowli koni);

Jakie więc oleje wybrać dla swojego konia? Najbardziej jak to tylko możliwe nasycone kwasami Omega-3 i Omega-6, filosterolami, lecytyną, witaminami i minerałami. Pamiętajmy, że temu pół tonowemu zwierzęciu możemy podać maksymalnie 3 łyżki leju na dobę. To bardzo mało. Musimy więc wybierać takie oleje, które w tych trzech łyżkach będą miał maksymalnie dużo wyżej wymienionych składników na których nam zależy. Najbardziej nasyconym olejem jest olej sojowy surowy nierafinowany (znajdziecie w naszej ofercie), lecz nie robiąc tu zbytniej reklamy olejom sojowym, należy uczciwie przyznać, że olej lniany, choć mniej nasycony tymi dobrymi składnikami, także jest odpowiedni do stosowania u koni.

Może Ci się również spodoba