Pasze, granulaty, mesze, musli – nie samym owsem koń żyje.

Owies od bardzo dawna znajduje czołowe miejsce w żywieniu koni. Złocisty, gnieciony bądź podawany w całości, moczony. W czasie tak wielu zmian w jeździectwie nastąpiły też zmiany w żywieniu naszych rumaków, a co za tym idzie planowanie indywidualnej diety dla konia.

Na polskim rynku pojawiło się mnóstwo zamienników złotego ziarna. Dzięki licznym badaniom i obserwacjom, okazało się , że owies wcale naszym koniom nie jest potrzebny. Wszystkie bogate składniki możemy znaleźć w specjalnie skomponowanych paszach.

Najbardziej popularnym rodzajem paszy jest musli. Musli ma w swoim składzie wszystkie potrzebne składniki i minerały do zdrowego rozwoju konia w każdym treningu oraz tego, który na co dzień nie pracuje. Skład takiego musli to najczęściej płatki jęczmienne, kukurydziane, siemię lniane, wysłodki buraczane, melasa, lucerna, otręby pszenne, łuski słonecznika, sojowe, drożdże, mieszanina olei tłoczonych na zimno i ziół.

Każdy z tych sadników możemy dostać osobno, mogąc skomponować własne musli. Każdy możemy też przygotować osobno np. Wysłodki, siemię dodając drożdże czy olej.

Nie każdy koń zasmakuje w wysłodkach czy siemieniu, dlatego dodając czegoś „dla smaku” zachęcimy do jedzenia. Smakowitym kąskiem może być starta marchew, jabłko czy inny owoc. Moim koniom dodaję gruszkę, banana.

Dieta zależy również od ilości pracy wykonywanej przez konia jak i od pory roku. Wiadomym jest, że zimową porą koń chętniej zje ciepły posiłek z wysłodków, siemienia czy meszu niż w gorące lato, kiedy zapycha swój brzuch zieloną świeżą trawą.

Obserwuj swojego konia zmieniając mu dietę. Pamiętaj, że każda zmiana musi być przeprowadzona stopniowo, zaczynając od małych ilości. Pamiętaj również, że nawet zimą bardzo ważnym składnikiem diety jest czysta woda, nie może być ona zbyt zimna, a zwłaszcza latem.

Rezygnując z diety składającej się z samego owsa i zastępując je musli dostarczasz koniowi posiłku, który stopniowo dostarcza energii na cały dzień, nie powodując nadpobudliwości. Koń ma siłę do pracy, nawet ciężkiej.Musli bogate w włókno pomaga się też ogrzać zimą.Dzięki musli zapobiegasz przebiałkowaniu, ochwatowi czy nagłym kolkom u Twojego konia.

Czy przekonałam Cie do zmiany diety i u Twojego konia?

Autor: P.P.

Może Ci się również spodoba