Czyszczenie miejsc intymnych ogiera i wałacha

Koniarze nie mają uczuć obrzydzenia. Wiele rzeczy, które robimy przy koniach niejedną osobę spoza końskiego świata może przyprawić o odruch wymiotny. Nie brzydzą nas kupy, siki, wydzieliny z wielu otworów. Myjemy koniom tyłki, sprzątamy co kwadransowe kupy a następnie zjadamy tymi rękami kanapkę. Koniarze to wszak ludzie, których ewolucyjnie zarazki powinny wyciąć w pień a jednak nadal na tej ziemi jesteśmy.

Pojawiają się jednak także i tematy „tabu”. Niby oczywiste, ale gdy się o nich wspomina, nawet w końskim świecie, to pojawiają się uśmieszki, rumieńce i zawstydzenie. Ba, nawet my długo zastanawialiśmy się nad tytułem tego wpisu… Czyszczenie miejsc intymnych? Koń nie ma intymności! Czyszczenie penisa? Penisa? Pitola? Siusiaka? Lepiej zostańmy przy czyszczeniu miejsc intymnych ogiera i wałacha. Dla bezpieczeństwa.

W puzdrze ogiera i wałacha można znaleźć całą gamę różnych rzeczy. Od źdźbła trawy wciągniętego po penisie na pastwisku po resztki błota. Zdarzały się nawet małe kamyczki, które ogier zabrał ze sobą podczas ogierzenia na padoku. Ponadto jest tam mastka (inaczej smegma) czyli mieszanina tłuszczu, potu i innych wydzielin oraz łuszczący się naskórek. Dołóżmy do tego wilgoć i ciepło i dostajemy istny raj dla bakterii i grzybów.

Z kryjącymi ogierami nie ma problemu. Nawet przepisy prowadzenia punktów kopulacyjnych mówią jak i czym penis ogiera powinien być myty przed kopulacją. Sytuacja jest odmienna, gdy ogier lub wałach trafiają do pracy pod siodłem (nie kopulacyjnej) i nagle właściciel staje przed dylematem co zrobić z całym tym świństwem w puzdrze i na penisie.

Czym myjemy miejsca intymne konia?

Miejsca intymne konia (wałacha bądź ogiera) należy myć ciepłą wodą (w granicach 40C). Zaleca się aby mieć dwie miseczki. Na wodę do mycia i wodę do płukania. Myjemy gąbką lub delikatną szmatką np. z mikrofibry – ważne, żeby szmatka się nie snuła i nie zostawiała nitek. Stąd mikrofibra jest dobrym rozwiązaniem. Powinno się myć samą wodą, lecz bardzo zabrudzone miejsca intymne można myć także delikatnym środkiem myjącym – dobrze sprawdza się żel do higieny intymnej. Ale należy mieć na uwadze, że gdy umyjemy żelem, musimy go dokładnie wypłukać. Najlepiej więc umyć ponownie już tylko samą wodą. Przydadzą się też lateksowe rękawiczki. I oczywiście czyste ręce z przyciętymi paznokciami aby nie podrażnić miejsc intymnych konia.

Jak myć miejsca intymne wałacha lub ogiera?

Prawidłowo prowadzony koń powinien być oswojony z dotykiem wszędzie na swoim ciele. Także w miejscach intymnych. Jeśli Twój koń nie toleruje dotyku w miejscach intymnych powinno się najpierw nad tym pracować. Każdy właściciel konia wie, kiedy jego koń się odpręża. Koń rozluźniający się wysuwa prącie. Czasami wysuwa po treningu gdy wchodzi do stajni czasami robi to podczas masażu grzbietu, czasami podczas drapania za uszkiem. Warto jest więc ten moment wykorzystać. Najważniejsze, żeby wszystkie ruchy wykonywać powoli. Gdy zaczynamy się nerwowo krzątać „bo wystawił” to koń się zepnie i natychmiast schowa przyrodzenie. Miejmy więc pod ręką przygotowaną szmatkę i miseczkę z ciepłą wodą. Do czyszczenia najlepiej zabierać się w dwie osoby – jedna masuje konia po grzbiecie, głaszcze, druga czyści. Gdy koń wystawi z puzdra penisa, delikatnie łapiemy penisa za główkę i mokrą szmatką lub gąbką czyścimy. Jeśli koń chce schować penisa a my jeszcze nie skończyliśmy zabiegu – możemy go przytrzymać mocniej. Gąbkę lub szmatkę często płuczemy. Następnie wkładamy dłoń waz ze szmatką lub gąbką do puzdra i wymiatamy znajdujący się tam brud. Czasami można spotkać się także z nakładaniem lubrykantu na dłonie. Następnie myjemy zewnętrzne części puzdra i okolice puzdra.Miejmy też na uwadze, że bardzo zaniedbany koń może mieć bardzo zanieczyszczone miejsca intymne. Nie musimy wszystkiego wyczyścić za pierwszym razem. Ale działajmy systematycznie przez co doprowadzimy miejsca intymne naszego wierzchowca do higienicznej czystości.

Jak często myć miejsca intymne konia?

Wszystko zależy od konia. Inaczej brudzi się biegający po padoku ogier, inaczej brudzi się młody wałach, inaczej stateczny wałach. Ogier zazwyczaj powinien być czyszczony raz na tydzień, raz na dwa tygodnie. Wałachowi wystarczy zabieg raz na miesiąc. Lecz jak wspomniano wyżej, każdy koń jest inny. Należy też uważać, aby nie czyścić zbyt często gdyż pozbawimy konia naturalnej flory bakteryjnej. Wszystko więc z głową.

Może Ci się również spodoba