Wiele napisaliśmy o składzie Końskich Smaczków. Wiele zostało już powiedziane i przedyskutowane. Nadszedł więc czas na usystematyzowanie składu Końskich Smaczków. Poniżej opowiemy co stanowi bazę Smaczków, ile dodatku owoców i warzyw znajdziecie w Smaczkach, jakie są wartości odżywcze i czego nigdy nie znajdziecie w Końskich Smaczkach.

Poczytajcie, spróbujcie i powiedzcie to wszystkim – Końskie Smaczki to najlepsze Smaczki dla Koni. Jedyne takie Smaczki dla Koni.

Mąka kukurydziana – baza Smaczków (40% składu).

Do pieczenia Smaczków nie używamy mąki pszennej. Zastąpiła ją mąka kukurydziana. Dzieje się tak ze względu na fakt, że mąka pszenna sprzyja kolkowaniu. To wszystko przez zawartość glutenu (tutaj nie kierowaliśmy się modą na żywność gluten-free, która to wiele złego zrobiła w dietetyce koni). Gluten sprzyja procesom fermentacji a fermentacja to pierwszy krok do kolki. Między innymi z tego powodu nie podaje się koniowi świeżego pieczywa. Więcej o mące kukurydzianej w żywieniu koni poczytaj tutaj (klik) bo to bardzo ważne i szerokie zagadnienie opisane w przystępny sposób, wiedza obowiązkowa dla każdego miłośnika koni.

Mąka kukurydziana używana do produkcji Smaczków wolna jest od GMO (modyfikacji genetycznych), pochodzi od zaufanych dostawców, którzy uprawiają ją bez nawozów sztucznych i bez oprysków. Mąka pochodzi z uprawianej w Polsce kukurydzy i mielona jest w polskim młynie w Małopolsce.

Marchew (50% składu Smaczków Marchewkowych)

Do produkcji Smaczków używamy tylko polskich marchewek z polskich upraw. Wymagamy od dostawców, aby uprawa odbywała się bez użycia chemii. Marchewki przez to może nie są piękne i okazałe jak te z półek hipermarketów, ale są wyjątkowo zdrowe, pyszne i niesamowicie pachnące. Dla diety konia mimo, iż wartość pokarmowa marchewki jest niewielka to stanowi bardzo cenną paszę, gdyż zawiera prowitaminę A oraz witaminę C. Oprócz tego działa dietetycznie, pobudzająco na apetyt konia a ze względu na łatwo przyswajalne cukry przyczynia się do lepszego poprawienia stanu odżywienia koni.

Buraki (50% składu Smaczków Buraczkowych)

Podobnie jak w przypadku marchewki, wymagamy od dostawców upraw bez użycia chemii. Również pochodzą tylko i wyłącznie od polskich dostawców. Są wartościowe dla koni pod względem odżywczym ze względu na wysoką zawartość cukrów (do ponad 70% suchej masy), które łatwo się przyswajają i są szybko wykorzystywane. Mają pozytywne działanie dietetyczne. Zawierają dużo pierwiastków mineralnych: żelazo, wapń, magnez, potas, mangan, sód, miedź, chlor, fluor, cynk, bor, lit, molibden, kobalt oraz rzadko spotykane w warzywach rubid i cez. Buraki mają niezwykłą wartość w dietetyce. Zawdzięcza ją antocyjanom – tym samym barwnikom, które występują w czerwonym winie. Dzięki nim mamy lepszą odporność, wolniej się starzejemy i zapobiegamy wystąpieniu nowotworów.

Jabłka (50% składu Smaczków Jabłkowych)

Większość produkcji Smaczków Jabłkowych opiera się o własne jabłka z własnego sadu. Jednak w szczególności pod koniec sezonu musimy zaopatrywać się ze źródeł zewnętrznych. Warunek stawiany dostawcy jest taki sam – brak oprysków. Sprawia to, że jabłka nie są okazami piękna, ale są za to zdrowe. Zawierają około 85% wody, a sucha masa składa się z cukrów i pektyn (mieszanina węglowodanów występująca w ścianach komórkowych). Pektyny pod względem żywieniowym stanowią jedną z frakcji rozpuszczalnego włókna pokarmowego (błonnika) – tak istotnego i szeroko występującego w diecie koni.

Otręby pszenne (10% składu Smaczków)

Otręby pszenne pochodzą z tego samego młynu, który mieli dla nas kukurydzę na mąkę kukurydzianą. Pochodzą tylko z polskiego zboża. Otręby pszenne są nieocenione w dobrze zbilansowanej diecie koni ze względu na wysoką zawartość błonnika pokarmowego, zawartość witamin (witaminy B6, niacyny, tiaminy, witaminy E, kwasu foliowego) oraz zawartość składników mineralnych (fosforu, magnezu, żelaza, cynku, potasu, jodu, manganu). Zawarty w otrębach pszennych magnez przyczynia się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia, do utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego oraz pomaga w utrzymaniu zdrowych kości i zębów.

Wartości odżywcze.

Zdajemy sobie sprawę jak ważna jest dla utrzymania koni w zdrowiu i kondycji właściwie zbilansowana dieta. Dlatego też przedstawiamy tabelę wartości odżywczych poszczególnych smaków Smaczków tutaj: klik. Uśredniając jednak wartości odżywcze, Smaczki zawierają około 200 kcal, 5g białka, 40g węglowodanów i 2g tłuszczu (na 100g ciasteczek). Zachęcamy jednak do zapoznania się z całą tabelą wartości odżywczych dla poszczególnych smaków Smaczków tutaj: klik.

Czego NIE MA w Końskich Smaczkach?

Bez dodatku cukru

W Smaczkach nie znajdziesz dodatku cukru. Cukier występujący w sposób naturalny w marchwi, burakach i jabłku jest wystarczający. Nie dosładzamy ich dodatkowo. Ponadto, cukier szkodzi na końskie zęby – nie odkrywamy tym Ameryki. Przeżute ciasteczka mogą chwilę zalegać między końskimi zębami. Jeśli składają się z naturalnych składników jak mąka kukurydziana i owoc/warzywo – nie ma problemu. Gdyby jednak był w nich cukier – nieszczęście dla końskich zębów murowane.

Bez sztucznych aromatów

W Smaczkach nie ma sztucznych aromatów – nie zależy nam na powalaniu na kolana sztucznym zapachem przy otwieraniu paczki. Nic i tak nie przebije zapachu świeżych pieczonych naturalnych ciasteczek. Ponadto jaki jest sens w faszerowaniu konia chemikaliami (aromatami)? Ponadto koń inaczej odbiera chemiczne zapachy niż człowiek – podobnie jak inaczej widzi. Zupełnie odmiennie zbudowany ma sensor węchu. To co dla człowieka będzie przypominało zapach owoców leśnych wytworzony ze sztucznych estrów – dla konia będzie pachniało zupełnie inaczej.

Bez sztucznych dodatków witaminowych

W Smaczkach nie stosujemy sztucznych dodatków witaminowych – Wszyscy wiemy jak ważna jest dla konia zbilansowana dieta, odpowiednio przygotowana pasza zawierająca odpowiednie dodatki witaminowe, składniki mineralne. Gdybyśmy do naszych Smaczków dodawali sztucznie witaminy moglibyśmy zaburzyć dzienną dietę. Przecież koń nie otrzymuje z góry określonej ilości Smaczków dziennie. Czasami dostanie trzy Smaczki a czasami trzydzieści. Gdybyśmy więc sztucznie faszerowali Smaczki witaminami, zaburzylibyśmy ustaloną dziennie dietę. Nie chcemy tego robić swoim koniom więc i nie skazujemy na to koni naszych wiernych klientów. Więc złota zasada – witaminy, minerały i inne powinny pochodzić ze zbilansowanej diety. Nie z doraźnych przekąsek.

Końskie Smaczki - przysmaki, smakołyki, ciasteczka, nagrody dla koni

Odwiedź nasz sklep internetowy z przysmakami dla koni

Wszystkie teksty publikowane na stronie są chronione prawami autorskimi. Nie kopiuj ich bez naszej zgody. Jeśli jednak uważasz tekst za bardzo wartościowy, skontaktuj się z nami. Możemy udostępnić Ci tekst. Napisz gdzie byłby opublikowany, na jakiej stronie oraz czy w całości czy w części. Udostępnimy ci możliwość użycia tekstu na swojej stronie pod warunkiem udostępnienia na stronie aktywnego linku do nas wraz z odpowiednimi słowami kluczowymi.

Powyższe teksty są autorstwa współpracujących z nami redaktorów. Nie bierzemy odpowiedzialności za poprawność i prawdziwość podnoszonych w nich tez. Wszystkie informacje związanie ze zdrowiem koni powinny być weryfikowane u weterynarzy, informacje o szkoleniu z instruktorami a informacje prawne z prawnikami. Pamiętaj, że żadne teksty znalezione na jakiejkolwiek stronie nie dają gwarancji poprawności czy aktualności zawartych w nich twierdzeń i wszystko powinno być skonsultowane z profesjonalistami w danej dziedzinie.