Zacznijmy od analizy czym dla konia jest jego zmysł powonienia, zmysł węchu. Zmysł ten jest u koni doskonale wykształcony. Klacz po zapachu rozpozna swoje źrebię, a źrebię bezproblemowo rozpozna swoją mamę. Konie po zapachu rozpoznają nie tylko inne konie, ale też ludzi. Dany zapach kojarzy im się z osoba znajoma lub obcą, przyjazną czy też wrogo nastawioną. Koń swoim nosem potrafi wyczuć także ludzki strach. Zmysł węchu u konia jest więc niemal doskonały. Koń używa swojego węchu w celu rozpoznania otoczenia, sprawdza paszę zanim zabierze się do jedzenia.

Węchem „wczytuje się” w odchody swoich współtowarzyszy na padoku, identyfikuje inne konie, a ogier węchem potrafi na znaczną odległość rozpoznać klacz gotową do współżycia.

A zastanawialiście się kiedyś czym jest zapach? Definicja encyklopedyczna mówi, że „zapach to cecha związków chemicznych lub ich mieszanin (odorantów), polegająca na zdolności do pobudzania narządu węchu, czyli odgrywania roli bodźców wywołujących wrażenia. Wrażenie węchowe, odbierane w wyniku działania chemicznego bodźca”. Krótko mówiąc zapach to nic innego jak oddziaływanie związku chemicznego na receptory węchowe.

Jak konie odbierają zapach

Konie jednak nie odczuwają zapachu tak samo jak ludzie. Również nie tak jak ludzie operują zmysłem wzroku. Dzieje się tak dlatego, że podobnie jak przy zmyśle wzroku ludzie i konie odbierają inne spektrum bodźców. Oczywiście w miarę nabierania doświadczenia życiowego zarówno ludzie jak i konie utrwalają w swoim umyśle pewne stałe. I tak kojarzymy dany zapach z zapachem świeżo pieczonych ciasteczek, inny zapach kojarzymy z zapachem świątecznej choinki a jeszcze inny z zapachem np. szpitala. Dane spektrum zapachów np. spektrum zapachu świeżo wywietrzonej pościeli zachowujemy w umyśle w szufladzie z napisem „świeżo wywietrzona pościel”.

Sztuczne aromaty dla koni

A czy sztuczne aromaty są tak samo odczuwalne przez ludzi i konie? Czy trafiają do tej samej szufladki w umyśle? Nie jest tak o czym zapominają producenci smaczków. Produkując w laboratorium sztuczny zapach powiedzmy truskawek tworzy się sztuczne spektrum bodźca zapachu truskawek. To spektrum jest jednak inne dla ludzi od tego odczuwanego przez konie. Dlaczego więc producenci smaczków dla koni tak intensywnie faszerują zapachem swoje produkty? Ponieważ nie robią tego dla koni tylko dla osób, kupujących te smaczki. Gdy po otwarciu paczki smaczków uderzy nas piękny intensywny zapach owoców leśnych jesteśmy zadowoleni. Nie myślimy o tym, że zapach ten, tak intensywny podkładany pod nos konia może być da niego drażniący. Producenci jednak nie sprzedają swoich produktów koniom ale właścicielom koni. Ot i cała magia intensywnych zapachów przysmaków dla koni.

Sztuczne aromaty w smakach dla koni

Odchodząc od tych zwyczajów, musimy to podkreślić, nie stosujemy sztucznych aromatów. Jedyny zapach naszych smaczków pochodzi z 50% dodatków owoców/warzyw.

Końskie Smaczki - przysmaki, smakołyki, ciasteczka, nagrody dla koni

Odwiedź nasz sklep internetowy z przysmakami dla koni

Wszystkie teksty publikowane na stronie są chronione prawami autorskimi. Nie kopiuj ich bez naszej zgody. Jeśli jednak uważasz tekst za bardzo wartościowy, skontaktuj się z nami. Możemy udostępnić Ci tekst. Napisz gdzie byłby opublikowany, na jakiej stronie oraz czy w całości czy w części. Udostępnimy ci możliwość użycia tekstu na swojej stronie pod warunkiem udostępnienia na stronie aktywnego linku do nas wraz z odpowiednimi słowami kluczowymi.

Powyższe teksty są autorstwa współpracujących z nami redaktorów. Nie bierzemy odpowiedzialności za poprawność i prawdziwość podnoszonych w nich tez. Wszystkie informacje związanie ze zdrowiem koni powinny być weryfikowane u weterynarzy, informacje o szkoleniu z instruktorami a informacje prawne z prawnikami. Pamiętaj, że żadne teksty znalezione na jakiejkolwiek stronie nie dają gwarancji poprawności czy aktualności zawartych w nich twierdzeń i wszystko powinno być skonsultowane z profesjonalistami w danej dziedzinie.