Niekiedy możemy spotkać się ze sformułowaniem „Kopyto drugim sercem konia”, brzmiące nieco zagadkowo. Czasami jest ono użyte na równi ze słynnym „Jaki koń jest każdy widzi” (Benedykt Chmielowski) przy założeniu, że tak po prostu jest. Jest i już, i tak ma być. A co tak naprawdę oznacza?

Łatwo sobie to powiązać z tym, że właśnie kopyta pełnią dość ważną funkcję (niczym właśnie serce), niezależnie czy to w przypadku konia sportowego czy pokazowego araba. To na nich muszą „twardo stąpać po ziemi” – stojąc godzinami w boksie, pokonując przeszkody, ćwicząc piruety, ucząc młodych adeptów jeździectwa, galopując po torze wyścigowym czy podróżując po kamiennych uliczkach Krakowskiego Przedmieścia.

Jak się coraz częściej okazuje wiele schorzeń pleców, bólów, napięć, kulawizn naszych koni ma genezę właśnie w kopytach.  Dlatego też  coraz większą uwagę przywiązujemy do samych kopyt – jesteśmy bardziej świadomi ich roli, coraz bardziej o nie dbamy (od codziennego czyszczenia po zabiegi kowalskie) i staramy się oddziaływać dietą aby kopyta się wzmacniały. Nasza wiedza o kopytach rośnie, jednak warto wiedzieć „coś więcej” a nie ślepo podążać za nowinkami w dziale preparatów do pielęgnacji kopyt czy zapisywać się na kolejne kursy. Na wszystko przyjdzie czas – najlepiej uporządkować sobie informacje aby potem powiązać je z kolejnymi działaniami.

Zacznijmy więc od początku – czyli od budowy kopyta.

Kopyto konia zbudowane jest z kości kopytowej, trzeszczki kopytowej, chrząstek, stawu kopytowego oraz puszki kopytowej, która obejmuje całość tej struktury.

Kość kopytowa – paliczek dalszy, trzecia kość palca (distal phalanx) ma kształt stożkowatego półksiężyca o wklęsłej podeszwie i o wyrostkach skierowanych ku tylnej części kopyta. Sama kość kopytowa jest zaokrąglona i odpowiada kształtowi konturu kopyta. Kość ta jest o nietypową –  jest jedyną z kości, która nie posiada okostnej, czyli włóknistej błony pokrywającej kość od zewnątrz, która spełnia m.in.  funkcje ochronne. Kość kopytowa okryta jest tworzywem, które produkuje róg kopyta. Kość ta jest silnie perforowana – ze względu na znaczną ilość wnikających naczyń krwionośnych . Kość kopytowa tworzy wraz    z kością koronową staw kopytowy . Ze stawem tym wchodzi w bezpośredni kontakt trzeszczka dalsza.

Istotnym elementem dla kości kopytowej jest aparat amortyzujący, który tworzą chrząstki kopytowe i strzałka gąbczasta. Aparat amortyzujący odpowiada za rozpraszanie energii w kopycie oraz właściwą amortyzację wstrząsów.

Prawidłowo ukształtowana ściana przednia puszki kopytowej koni w kończynach piersiowych nachylona jest do podłoża pod kątem 45-50°. Kopyta piersiowe prawidłowo ukształtowane powinno być zaokrąglone w części palcowej zaś szersze w części tylnej. Kopyto kończyny miednicznej cechuje się bardziej spiczastą częścią palcową i nieco wklęsłą podeszwą. Od strony podeszwy widoczny jest element nazywany strzałką (nazwa pochodzi od kształtu przypominającego grot strzały).W miejscu łączenia podeszwy kopyta ze ścianą kopyta widoczna jest tzw. linia biała.

To zaskakujące ile elementów tworzy niepozorne, szare kopyto…. a to dopiero początek naszego kopytowego cyklu. A już niebawem:

  • pielęgnacja kopyt na co dzień i od święta;
  • czym karmić kopyta;
  • najczęstsze schorzenia kopyt;

Autor: A.K.

Końskie Smaczki - przysmaki, smakołyki, ciasteczka, nagrody dla koni

Odwiedź nasz sklep internetowy z przysmakami dla koni

Wszystkie teksty publikowane na stronie są chronione prawami autorskimi. Nie kopiuj ich bez naszej zgody. Jeśli jednak uważasz tekst za bardzo wartościowy, skontaktuj się z nami. Możemy udostępnić Ci tekst. Napisz gdzie byłby opublikowany, na jakiej stronie oraz czy w całości czy w części. Udostępnimy ci możliwość użycia tekstu na swojej stronie pod warunkiem udostępnienia na stronie aktywnego linku do nas wraz z odpowiednimi słowami kluczowymi.

Powyższe teksty są autorstwa współpracujących z nami redaktorów. Nie bierzemy odpowiedzialności za poprawność i prawdziwość podnoszonych w nich tez. Wszystkie informacje związanie ze zdrowiem koni powinny być weryfikowane u weterynarzy, informacje o szkoleniu z instruktorami a informacje prawne z prawnikami. Pamiętaj, że żadne teksty znalezione na jakiejkolwiek stronie nie dają gwarancji poprawności czy aktualności zawartych w nich twierdzeń i wszystko powinno być skonsultowane z profesjonalistami w danej dziedzinie.