Nadzieja – oczekiwanie spełnienia się upragnionej rzeczy, wiara, że to się wydarzy. A czy zwierzęta mają „nadzieję”? Czy tak emocjonalne zjawisko jakim jest „nadzieja” występuje także w świecie zwierząt? Jak pojęcie „nadzieja” ma się do postępowania z końmi i treningu koni?

Jakiś czas temu mieliśmy przyjemność słuchania wykładu wybitnego doktora w dziedzinie psychologii treningu koni. Opowiadał o pewnym doświadczeniu robionym na szczurach. Drastycznym doświadczeniu, ale bardzo czytelnym.

Szczura wkładano do akwarium z wodą. Szczur w nim pływał, lecz nie mógł się wydostać. Obserwowano jego reakcje i mierzono czas. Szczur po kilkunastu minutach tonął. Zmęczenie, wyczerpanie organizmu nie pozwalało utrzymywać mu się na wodzie przez dłużej niż 15 minut. Kolejnym szczurom po około 5 minutach, gdy pojawiały się pierwsze oznaki zmęczenia, wrzucano do akwarium kawałek deski. Szczury mogły wejść na nią i odpocząć. Następnie zabierano deseczkę wrzucając szczury ponownie do wody. Okazało się, że szczury którym raz podano deskę potrafiły utrzymywać się na wodzie nawet 15 godzin! Pływały w miejscu gdzie wcześniej dostały pomoc. Oczekiwały na kolejny ratunek. Miały „nadzieję” na uratowanie – skoro raz im się udało, była szansa na to, że uda się ponownie. Skoro raz pojawiła się w danym miejscu deseczka, jest nadzieja, że pojawi się tam ponownie. I tak przez 15 godzin pływały mając nadzieję na przeżycie. Przypomnijmy, szczury, które nie miały nadziei na przeżycie pływały tylko 15 minut.

To drastyczne doświadczenie pozwoliło uzmysłowić sobie jaką wielką siłę daje nadzieja. Jak potrafi wykrzesać ostatki sił ze zwierzęcia. Jak to przenieść na grunt jeździecki? W podobny, banalny sposób. Dawajmy koniom nadzieję. Nagradzajmy konie za dobrze wykonane ćwiczenia. Wtedy koń wyleje dla nas siódme poty i dla nas zedrze kopyta na kwarcu. Bo wie, że jest nadzieja, że w kolejnym ćwiczeniu, powtórzeniu ćwiczenia osiągnie wyznaczone cele. Po każdym dobrze wykonanym ćwiczeniu pochwalmy konia, nagradzajmy konia. Dajmy mu tą „szczurzą deseczkę”. Pokażmy mu, że jest nadzieja w pracy z nim, że rozwijamy się, że ciężko pracujemy ale osiągamy zamierzone cele. I stawiajmy sobie drobne cele, aby na każdym szczebelku drabiny rozwoju można było poklepać końską szyję ze słowami „dobry koń” na ustach.

A o różnych sposobach nagradzania konia i jakie są nagrody dla konia poczytaj tutaj: klik.

Końskie Smaczki - przysmaki, smakołyki, ciasteczka, nagrody dla koni

Odwiedź nasz sklep internetowy z przysmakami dla koni

Wszystkie teksty publikowane na stronie są chronione prawami autorskimi. Nie kopiuj ich bez naszej zgody. Jeśli jednak uważasz tekst za bardzo wartościowy, skontaktuj się z nami. Możemy udostępnić Ci tekst. Napisz gdzie byłby opublikowany, na jakiej stronie oraz czy w całości czy w części. Udostępnimy ci możliwość użycia tekstu na swojej stronie pod warunkiem udostępnienia na stronie aktywnego linku do nas wraz z odpowiednimi słowami kluczowymi.

Powyższe teksty są autorstwa współpracujących z nami redaktorów. Nie bierzemy odpowiedzialności za poprawność i prawdziwość podnoszonych w nich tez. Wszystkie informacje związanie ze zdrowiem koni powinny być weryfikowane u weterynarzy, informacje o szkoleniu z instruktorami a informacje prawne z prawnikami. Pamiętaj, że żadne teksty znalezione na jakiejkolwiek stronie nie dają gwarancji poprawności czy aktualności zawartych w nich twierdzeń i wszystko powinno być skonsultowane z profesjonalistami w danej dziedzinie.