Dlaczego tak istotne jest podawanie naszym koniom pasz od producentów znajdujących się pod kontrolą inspekcji weterynaryjnej i posiadających numery weterynaryjne? Z kilku bardzo istotnych powodów – zarówno bezpieczeństwa koni jak i prawnych.

Pasze, które pochodzą od producentów będących pod opieką inspekcji weterynaryjnej mają zagwarantowaną wysoką jakość i spełnianie wysokich standardów higieny produkcji i przechowywania.

Podobnie jak artykuły spożywcze dla ludzi powinny być produkowane pod okiem Sanepidu tak i produkty spożywcze dla zwierząt powinny być produkowane pod okiem inspekcji weterynaryjnej. Zwłaszcza pasze dla koni, które mają wyjątkowo delikatny układ pokarmowy i każde odstępstwo od higieny produkcji (grzyby, pleśnie) może skończyć się tragicznie.

Jeśli natomiast chodzi o względy prawne, tutaj również należy mieć na uwadze pochodzenie paszy. Powinni o tym pamiętać zarówno właściciele koni jak i właściciele pensjonatów. Wszyscy muszą pilnować, aby pasze pochodziły wyłącznie od zarejestrowanych producentów pasz.

Coraz częściej spotykane ubezpieczenia konia gwarantują wypłatę odszkodowania w przypadku padnięcia konia, gwarantują świadczenia w przypadku przewlekłej choroby, konieczności wizyty w klinikach czy opieki weterynarza. Pamiętać jednak należy, że w przypadku wielu chorób układu pokarmowego (łącznie z najczęstszą chorobą, często śmiertelną czyli kolką) ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania lub też wypłaty świadczeń, jeśli koń był karmiony paszą od producenta nie posiadającego numeru weterynaryjnego (dotyczy to także sytuacji gdy koń był karmiony produktami spożywczymi dla ludzi jak np. oleje sojowe, słonecznikowe, rzepakowe, lniane i inne przeznaczone dla ludzi a nie dla zwierząt).

Również i właściciele pensjonatów powinni pamiętać, że w przypadku gdy karmią konie pensjonariuszy paszami bez wymaganych certyfikatów weterynaryjnych lub nie przeznaczonych do podawania koniom (jak wspomniane powyżej produkty spożywcze dla ludzi) narażają się na odpowiedzialność w przypadku zachorowania lub padnięcia zwierzęcia, którym się opiekują. W przypadku wspomnianej wyżej kolki bądź padnięcia koni w wyniku kolki właściciel konia może domagać się odszkodowania od pensjonatu za straty spowodowane karmieniem paszą niedopuszczoną do podawania koniom.

Mając powyższe na uwadze, przed każdym zakupem paszy, suplementów, dodatków i wszelkich produktów spożywczych dla koni zwracajmy uwagę, czy producent ma nadany numer weterynaryjny. Produkty bezpieczne i te bez certyfikatów leżą obok siebie na półkach sklepów jeździeckich. Nie różnią się od siebie cenami. Wybierajmy więc produkty od uczciwych producentów, którzy dbają o procedury produkcji, spełniają warunki sanitarne i oferują nam bezpieczną żywność dla naszych koni.

Końskie Smaczki - przysmaki, smakołyki, ciasteczka, nagrody dla koni

Odwiedź nasz sklep internetowy z przysmakami dla koni

Wszystkie teksty publikowane na stronie są chronione prawami autorskimi. Nie kopiuj ich bez naszej zgody. Jeśli jednak uważasz tekst za bardzo wartościowy, skontaktuj się z nami. Możemy udostępnić Ci tekst. Napisz gdzie byłby opublikowany, na jakiej stronie oraz czy w całości czy w części. Udostępnimy ci możliwość użycia tekstu na swojej stronie pod warunkiem udostępnienia na stronie aktywnego linku do nas wraz z odpowiednimi słowami kluczowymi.

Powyższe teksty są autorstwa współpracujących z nami redaktorów. Nie bierzemy odpowiedzialności za poprawność i prawdziwość podnoszonych w nich tez. Wszystkie informacje związanie ze zdrowiem koni powinny być weryfikowane u weterynarzy, informacje o szkoleniu z instruktorami a informacje prawne z prawnikami. Pamiętaj, że żadne teksty znalezione na jakiejkolwiek stronie nie dają gwarancji poprawności czy aktualności zawartych w nich twierdzeń i wszystko powinno być skonsultowane z profesjonalistami w danej dziedzinie.