Naturalne żywienie koni: Czosnek

Analizując skład czosnku można zauważyć w nim wiele dobroczynnych substancji. Wśród tych substancji główną rolę odgrywają aminokwasy, enzymy, allicyna oraz część substancji, które swoim działaniem przypominają działanie hormonów.

Znana od wieków zdolność czosnku do zabijania bakterii i działanie dezynfekcyjne sprawia, że ten naturalny skarb jakim jest czosnek staje się niezastąpionym środkiem leczniczym wśród ludzi a także wśród naszych koni.

Dodatkowo, czosnek rozszerza naczynia krwionośne co pozytywnie wpływa na przepływ i krążenie krwi w organizmie. Wspomniane działanie dezynfekcyjne zabija drobnoustroje chorobotwórcze, bakterie i grzyby w jelitach. W ten sposób zapobiega fermentacji tak niebezpiecznej u koni. Działa także rozluźniająco podczas bóli skurczowych. Warto wspomnieć o tym, że czosnek jest niezastąpiony podczas zatruć przy detoksykacji. Ostatnie badania wskazują także na powstrzymywanie i spowalnianie wzrostu struktur nowotworowych.

Działanie zewnętrzne czosnku to przede wszystkim dezynfekcja ran, przeciwdziałanie grzybicy i łagodzenie skutków ukąszeń owadów.

Czosnek dla koni

Czosnek to najczęściej podawany koniom dodatek, suplement. Nawet przez ludzi, którzy nie zwykli podawać koniom ziół i dodatków. Ponadto znajduje się w składzie wielu pasz gotowych, mieszankach paszowych i środkach odstraszających owady – jego zapach za którym nie wszyscy przepadają nie odpowiada także muchom, komarom i bąkom (siarka wydalana przez skórę i która znajduje się w wydychanym powietrzu skutecznie odstrasza wszelkie uciążliwe owady).

Czosnek zapobiega także chorobom układu oddechowego, utrzymuje w równowadze florę jelitową oraz chroni nasze konie przed niebezpiecznymi pasożytami. Jest bardzo wskazany dla koni po kuracjach antybiotykowych w celu przywrócenia równowagi w jelitach konia oraz w innych narządach układu pokarmowego i oddechowego.

Czosnek powinno podawać się koniom nie jednorazowo czy też sporadycznie ale w sposób ciągły. Tak podawany przynosi najlepsze efekty, rozwija pełnię swych właściwości oraz sprawi, że zauważy się wyraźną poprawę samopoczucia konia. Koń stanie się bardziej aktywny i skoncentrowany na pracy. Zmniejszy się jego nerwowość i nadwrażliwość.

Może Ci się również spodoba