Dzisiaj post dla osób, które z jeździectwem nie mają zbyt wiele do czynienia lub dla tych, którzy swoją jeździecką przygodę dopiero rozpoczną. Stajnia to dosyć specyficzne miejsce, dzielą się tu miejscem konie, ludzie i czasem inne zwierzęta takie jak psy i koty. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że stajnia to miejsce zamieszkania koni – my jesteśmy tam gośćmi i powinniśmy zachowywać się tak, żeby gospodarzom nie zaburzyć spokoju w ich własnym domu. Wobec tego jakie zachowania są akceptowalne, a jakie nie?

Przede wszystkim warto zachować spokój, nie wykonywać zbędnych energicznych ruchów, ponieważ konie to zwierzęta płochliwe – szkoda je niepotrzebnie denerwować. Krzyki oraz bieganie po stajni również nie są wskazane.

Zasadą, którą warto się trzymać jest to, żeby do obcych dla nas koni nie podchodzić, nie głaskać i karmić. Każde zwierzę ma swoje indywidualne usposobienie i charakter i nie mamy pojęcia jak się wobec nas zachowa. Oczywiście nie demonizujmy tu, że na przywitanie zostaniemy ugryzieni lub kopnięci, ale warto zachować dystans do nowo poznawanego zwierzęcia. A o co chodzi z dokarmianiem? Konie, również jak ludzie, mogą mieć problemu z układem trawiennym lub różnego rodzaju alergie – czy dla kawałka jedzenia warto narażać ich zdrowie?

Jak dotąd były same zakazy i ostrzeżenia, zatem jak naprawdę się zachować?

Przede wszystkim powinniśmy zapytać osoby odpowiedzialnej za bezpieczeństwo koni w stajni czy możemy wejść, czy możemy danego konia pogłaskać – możliwe, że w danej chwili w stajni jest weterynarz lub kowal, więc potrzebny jest spokój i powinniśmy przyjść w innym dniu. Kiedy jednak uzyskamy zgodę na wejście i zapoznanie się z mieszkającymi w stajni końmi warto podpytać osoby bardziej doświadczone o to, do którego konia można podejść, w jaki sposób i czy lubi i może zjeść przyniesione przysmaki. Jeżeli koń stoi w korytarzu (na środku przejścia między boksami) nie powinniśmy przechodzić za jego zadem – konie w tamtym obszarze nie widzą i mogą zaatakować kopnięciem – jest to czysto naturalne zachowanie, na które lepiej się nie narażać i nie próbować czy dany koń zareaguje czy nie.

A co jeśli konie nie są w stajni, a spędzają czas na pastwisku? Przede wszystkim nie powinniśmy na to pastwisko wchodzić. Jest to miejsce gdzie konie są w stadzie, możliwe jest na przykład gwałtowne ruszenie kilku koni galopem i nie chcielibyśmy wtedy stać na ich drodze. Konie znajdujące się w stadzie mają tam określoną hierarchię i mogą między nimi wywiązać się sprzeczki lub mogą się ze sobą po prostu bawić. Są to stosunkowo duże zwierzęta i ich zabawa to na przykład lekkie kopnięcia, ugryzienia – dla nich to nic takiego, ale dla człowieka może to spowodować poważny uraz. Dodatkowo warto wziąć pod uwagę, że na pastwisku konie psychicznie odpoczywają, są to zwierzęta, którym potrzebny jest ruch na świeżym powietrzu i podskubanie trawy. Są one tam zrelaksowane i nie powinniśmy ingerować w ich teren, bo może się to skończyć na przykład spłoszeniem całego stada.

Warto również pamiętać, że często ogrodzenie jest podpięte do napięcia elektrycznego. Robi się to w celu zapobiegnięcia ucieczki koni z pastwiska. Nie jest to wysokie napięcie, ale uwierzcie – nie jest to przyjemne odczucie dla człowieka (doświadczone na własnej skórze ;) ).

Mam nadzieję, że tych kilka informacji przyda się przy Waszej pierwszej wizycie w stajni.

Autor: D.Ż.

Końskie Smaczki - przysmaki, smakołyki, ciasteczka, nagrody dla koni

Odwiedź nasz sklep internetowy z przysmakami dla koni

Wszystkie teksty publikowane na stronie są chronione prawami autorskimi. Nie kopiuj ich bez naszej zgody. Jeśli jednak uważasz tekst za bardzo wartościowy, skontaktuj się z nami. Możemy udostępnić Ci tekst. Napisz gdzie byłby opublikowany, na jakiej stronie oraz czy w całości czy w części. Udostępnimy ci możliwość użycia tekstu na swojej stronie pod warunkiem udostępnienia na stronie aktywnego linku do nas wraz z odpowiednimi słowami kluczowymi.

Powyższe teksty są autorstwa współpracujących z nami redaktorów. Nie bierzemy odpowiedzialności za poprawność i prawdziwość podnoszonych w nich tez. Wszystkie informacje związanie ze zdrowiem koni powinny być weryfikowane u weterynarzy, informacje o szkoleniu z instruktorami a informacje prawne z prawnikami. Pamiętaj, że żadne teksty znalezione na jakiejkolwiek stronie nie dają gwarancji poprawności czy aktualności zawartych w nich twierdzeń i wszystko powinno być skonsultowane z profesjonalistami w danej dziedzinie.