Każdy miłośnik jeździectwa kiedyś rozpoczął swoją przygodę. Przy wyborze stajni i instruktora warto wiedzieć na co zwrócić uwagę, aby wybrać miejsce przyjazne ludziom i zwierzętom.

Wybór stajni:

Aktualnie prawie każda stajnia ma swoją stronę internetową lub fanpage na Facebooku. Warto przejrzeć kilka najbliższych lokalizacji i wybrać się w konkretne miejsca przed zapisem na pierwsze lekcje.

Dobra stajnia charakteryzuje się ładnym zapachem – co prawda jest to specyficzny zapach siana i słomy, ale nie może to być zapach końskich odchodów. Kiedy stajnia jest czysta mamy wskazówkę, że miejsce dba o mieszkające w niej zwierzęta. Każdy koń powinien mieć swój podpisany boks, a w nim miejsce na siano i paszę treściwą oraz poidło lub wiadro z wodą. W stajni nie powinno być zbędnych rzeczy, korytarz powinien być uporządkowany.

Warto zwrócić uwagę czy teren ośrodka jest ogrodzony, czy jest wyznaczone miejsce do parkowania oraz czy konie mają możliwość wyjścia na padok lub łąki. Zwierzęta, które nie spędzają w stajni całego swojego dnia z pewnością będą lepszymi nauczycielami dla początkujących jeźdźców.

Wybór instruktora:

Warto do stajni przyjechać w godzinach, kiedy odbywają się zajęcia z nauki jazdy i chwilę poobserwować zachowanie instruktorów. Jeżeli są oni niedbali, nieskoncentrowani na swoich uczniach to szkoda tracić czasu na takie miejsce. Instruktor, szczególnie podczas pierwszych lekcji, jest osobą, która odpowiada za nasze bezpieczeństwo. Powinien on być w pełni oddany jeźdźcowi oraz cierpliwie odpowiadać na każde jego pytanie. Jeździectwo jest specyficznym sportem – nie odpowiadamy tutaj jedynie za siebie, ale współpracuje z nami zwierzę. Na początkowych lekcjach młody adept jeździectwa powinien rozpocząć naukę od jazdy na lonży. Zazwyczaj są to półgodzinne zajęcia, podczas których uczymy się zachowania równowagi oraz stawiamy pierwsze kroki kłusem. Podczas tych zajęć instruktor jest na wyłączność dla jednego jeźdźca. Instruktor powinien odnosić się do swoich uczniów z szacunkiem, ale również dobrze traktować zwierzę, z którym współpracuje.

Wybór konia:

Koń, na którym będzie odbywać się nasza pierwsza jazda powinien zostać wybrany przez instruktora, ponieważ on jest osobą, która zna konie rekreacyjne pracujące w danym ośrodku. Koń powinien być przede wszystkim tzw. „profesorem”, czyli koniem, który pomoże nam w nauce – musi to być zwierzę przede wszystkim cierpliwe i posłuszne. Początkujący jeździec powinien mieć zapewnione poczucie bezpieczeństwa oraz koń powinien być dopasowany wzrostem do wagi i wzrostu jeźdźca. Każdy koń rekreacyjny powinien mieć swój dopasowany sprzęt: siodło i ogłowie. Opcjonalnie może mieć ochraniacze na nogach. Sprzęt powinien być czysty, zadbany, tak, aby ułatwiał, a nie utrudniał naukę jazdy.

Autor: D.Ż.

Końskie Smaczki - przysmaki, smakołyki, ciasteczka, nagrody dla koni

Odwiedź nasz sklep internetowy z przysmakami dla koni

Wszystkie teksty publikowane na stronie są chronione prawami autorskimi. Nie kopiuj ich bez naszej zgody. Jeśli jednak uważasz tekst za bardzo wartościowy, skontaktuj się z nami. Możemy udostępnić Ci tekst. Napisz gdzie byłby opublikowany, na jakiej stronie oraz czy w całości czy w części. Udostępnimy ci możliwość użycia tekstu na swojej stronie pod warunkiem udostępnienia na stronie aktywnego linku do nas wraz z odpowiednimi słowami kluczowymi.

Powyższe teksty są autorstwa współpracujących z nami redaktorów. Nie bierzemy odpowiedzialności za poprawność i prawdziwość podnoszonych w nich tez. Wszystkie informacje związanie ze zdrowiem koni powinny być weryfikowane u weterynarzy, informacje o szkoleniu z instruktorami a informacje prawne z prawnikami. Pamiętaj, że żadne teksty znalezione na jakiejkolwiek stronie nie dają gwarancji poprawności czy aktualności zawartych w nich twierdzeń i wszystko powinno być skonsultowane z profesjonalistami w danej dziedzinie.